Bio potraviny

 

BIO potraviny – návrat k prírode

  

V dnešnom svete hypermarketov, ktoré ponúkajú nepreberné množstvo všemožných druhov potravín čoraz viac silnie snaha rozlišovať produkty kvalitné od tých menej kvalitných. Reťazce supermarketov v snahe navzájom si konkurovať ponúkajú častokrát nekvalitné potraviny za čo najnižšiu cenu. Riešením pre mnohých ľudí je čoraz silnejúci trend nakupovania biopotravín.

Ľudia sa začínajú zaujímať o to, čo je ekologické správanie, čo sú to ekologicky dopestované plodiny a výrobky z nich. Zdravé potraviny už majú svojich priaznivcov medzi ľuďmi, ktorých zdravotný stav donútil zamyslieť sa nad tým čo jedia, ale aj medzi zdravými mladými ľuďmi, ktorí len jednoducho odmietajú denne jesť masovo produkované nekvalitné výrobky. Ešte nedávno mal snáď každý tretí človek aspoň malú záhradu, kde si vlastnoručne pestoval svoju zeleninu a ovocie. Supermarkety nás časom presvedčili, že záhradky sú zbytočné, že na ne nie je v tomto svete priestor a ani čas, že všetko si jednoducho kúpime pod jednou strechou. Na naše bio jahody a jablká a papriky normálnych tvarov a farieb sme celkom zabudli a uprednostnili sme dobre vyzerajúce produkty nízkej kvality s vysokým obsahom vylepšujúcich syntetických látok. Našťastie stále sa rozmáhajúci trend žiť BIO má za následok dnes už celkom dobre rozvinutú sieť BIO obchodov. Na Slovensku i v Čechách postupne vznikajú ekofarmy zaoberajúce sa ekologickým poľnohospodárstvom, t.j. produkciou biopotravín, ktoré vznikli prirodzeným spôsobom.

Čo sú BIO potraviny?
Biopotraviny sú plodiny a výrobky, ktoré vznikli prirodzeným a zároveň kontrolovaným spôsobom v ekologickom poľnohospodárstve. V BIO kvalite si môžeme kúpiť jednak obilniny, strukoviny, ovocie a zeleninu, ale aj výrobky vyrobené z takýchto základných BIO surovín ( biomlieko, biojogurty, biosyr, biomúku, biomusli, biocestoviny, biosladkosti, dokonca aj biožuvačku). Ekologické poľnohospodárstvo spôsobuje menej znečistenia a odpadu. Súčasťou pravidiel ekologickej poľnohospodárskej výroby sú dobré životné podmienky chovaných zvierat, t.j. zvieratá sú chované v súlade so svojimi potrebami a sú kŕmené prirodzenou potravou. V ekologickom poľnohospodárstve sa na rozdiel od bežného poľnohospodárstva nesmú používať chemické postreky a umelé hnojivá a zvieratám nie sú podávané antibiotiká, rastové hormóny ani geneticky modifikované očkovacie látky či iné lieky. BIO potraviny sú celkovo zdravšie a obsahujú menej choroboplodných baktérií. V produkcii BIO potravín sa nesmú používať žiadne prídavné syntetické látky, ktoré menia prirodzené vlastnosti potravín ako napríklad chemické farbivá a ochucovadlá, umelé sladidlá, aromatické látky, konzervačné látky atď. BIO potraviny nie sú pri výrobe ožarované. Biopotraviny v surovom stave obsahujú vyššiu hladinu vitamínov a minerálov, protirakovinových antioxidantov, flavonoidov a esenciálnych mastných kyselín ako bežné priemyselne dopestované plodiny. Keďže sú BIO potraviny pestované v pôde bez pesticídov a umelých hnojív, prirodzene si zachovávajú všetky svoje výživné látky a sú plnohodnotné. Všetky potraviny označené ako BIO pochádzajú z dôveryhodných zdrojov, ktoré sú pravidelne kontrolované a musia spĺňať prísne požiadavky ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Rozhodujeme sa každý deň
Čo je teda pri výbere potravín dôležité? To, čo všetko obsahujú. Málokto z nás si uvedomuje, čo všetko svojmu telu dopraje spolu s konzumáciou bežných priemyselne vyrobených potravín – antibiotiká, rutinne pridávané do krmiva zvieratám vo veľkochovoch, zvyšky umelých hnojív, ktoré môžu mať rakovinotvorné účinky, chemické aditíva (éčka), pesticídy nachádzajúce sa v pôde. Každý deň prebieha v našom tele nespočetné množstvo chemických reakcií a komplikovaných procesov. Jedine z toho, čo zjeme má naše telo denne prísun energie, ktorú môže využiť a preto je zdravá a pestrá strava pre organizmus dôležitá. Jedlo môže liečiť, ale na druhej strane aj spôsobovať choroby a ničiť. Je len na každom z nás, či bude premýšľať nad tým, čím sa stravuje. Niektoré potraviny totiž robia zázraky: posilňujú imunitný systém, prečisťujú telo od škodlivých chemických látok, zabraňujú rastu rakovinotvorných buniek, bránia infarktom, chránia kosti a kĺby pred degeneráciou alebo len jednoducho zlepšujú náladu a dodávajú energiu.